Jak zabezpieczyć smartfon przed utratą danych i zagrożeniami?

Zobacz jak zabezpieczyć swoje dane w telefonie

W dobie rosnącej cyfryzacji naszego codziennego życia, smartfony stały się nieodłącznym narzędziem, które przechowuje ogromne ilości naszych danych osobistych i zawodowych. Niestety, w miarę wzrostu znaczenia tych urządzeń, zwiększa się również liczba zagrożeń. Od utraty fizycznej, poprzez kradzież, aż po ataki online, nasze smartfony stają się podatne na różnorodne niebezpieczeństwa. W tym artykule omówimy skuteczne strategie i środki ostrożności, które pozwolą zabezpieczyć nasze urządzenia przed utratą danych oraz zagrożeniami wynikającymi z działań cyberprzestępców.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-08-14
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
Jak zabezpieczyć smartfon przed utratą danych i zagrożeniami? / Zobacz jak zabezpieczyć swoje dane w telefonie

Jak możesz sprawdzić, czy telefon jest szpiegowany?

Podczas korzystania ze swojego urządzenia, możesz natknąć się na sygnały świadczące o tym, że twój telefon jest zhakowany. Do najczęstszych objawów należą: spadek prędkości, podejrzane zużycie danych, nieznane aplikacje i wiadomości, telefon może nieprawidłowo obsługiwać aplikacje lub wyłączać się oraz mogą wyskakiwać niechciane reklamy i powiadomienia. Sygnałem dla Ciebie powinny być na przykład pojawiające się w twojej galerii zdjęcia nieznanego pochodzenia.

Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem?

Jeśli ochrona danych osobistych na urządzeniu jest dla Ciebie priorytetem, możesz je ochronić na kilka sposobów.

Zainstaluj przydatne aplikacje, które pomogą w ochronie telefonu

Jeśli ochrona osobistych danych zapisanych na prywatnym urządzeniu jest dla Ciebie priorytetem, zainstaluj na nim aplikacje służące do ochrony telefonu. Wybierając je, zwróć uwagę na system urządzenia mobilnego. Wśród dostępnych aplikacji użytkownicy smartfonów najczęściej decydują się na:

  • DuckDuckGo
  • NordVPN
  • Signal
  • ProtonMail
  • NordPass
  • CoverMe.

Dodatkowo pobierz również dobry antywirus chroniący urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem, które może spowodować utratę danych lub ich nielegalne pozyskiwanie np. Avast, Panda lub Norton.

Jeżeli chcesz zainstalować wybrane aplikacje, musisz je najpierw pobrać na swój telefon. Jeśli masz telefon z androidem, wystarczy, że wejdziesz na sklep Play, natomiast jeżeli masz Iphona skorzystaj z App Store.

Regularnie wykonuj kopię zapasową swojego telefonu

Jeśli chcesz mieć pewność że zrobiłeś wszystko, co tylko możliwe, by ochronić zgromadzone na telefonie dane, regularnie wykonuj ich kopię zapasową. Możesz przeprowadzić to przy pomocy darmowych aplikacji lub narzędzi pochodzących od producenta urządzenia. Dzięki temu w razie awarii, czy innych zdarzeń losowych będziesz spokojny, że nie wszystko straciłeś.

Zapisz dane na wybranym nośniku

Dane przechowywane w smartfonie, możesz zapisać na dowolnie wybranym nośniku. Najkorzystniej będzie użyć dysku zewnętrznego lub dysku w prywatnym komputerze. Kolejną możliwością jest przechowywanie danych w chmurze, dzięki czemu będziesz miał do nich dostęp z wielu różnych urządzeń, co z pewnością usprawni Twoją pracę. Weź pod uwagę, że wykonanie kopii zapasowej nie zajmuje dużo czasu, a w wielu przypadkach może „uratować Ci życie”.

Zabezpiecz telefon na wypadek kradzieży

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój telefon na wypadek kradzieży, możesz podjąć czynności, dzięki którym zlokalizujesz swój telefon, wymażesz jego zawartość albo uruchomisz alarm.

Zlokalizuj urządzenie z androidem

Jeżeli masz telefon z androidem, włącz opcje: Znajdź mój telefon. Znajdziesz ją w ustawieniach. W przypadku kradzieży wejdź na stronę android.com/find i zaloguj się do swojego konta Google. Wybierz urządzenie, które chcesz zlokalizować.

Znajdź iOS

Jeśli masz iOS wejdź w zakładkę ustawienia i kliknij Apple ID. Następnie wybierz urządzenie, z którego korzystasz i znajdź opcję: Znajdź mój iPhone, sprawdź, czy jest włączona. Korzystając z tej opcji, zlokalizujesz swój telefon.

Włącz kontrolę rodzicielską na telefonie

Jeśli jesteś rodzicem, możesz zdecydować się na włączenie kontroli rodzicielskiej na telefonie. Dzięki niej dziecko nie będzie miało możliwości wykasowania plików z galerii smarfona. Aplikacja zablokuje również strony internetowe, które nie są przeznaczone dla dzieci.

Czy warto ubezpieczyć telefon?

Smartfony narażone są na dużo więcej zagrożeń. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć uszkodzenia mechaniczne, o które nietrudno w przypadku systematycznego korzystania z urządzenia. Wystarczy chwila nieuwagi, by smartfon, na który do tej pory chuchaliśmy i dmuchaliśmy, wylądował na betonie, a na jego wyświetlaczu pojawiła się rysa lub cały ekran zwyczajnie popękał. Koszt wymiany wyświetlacza w przypadku niektórych modeli jest niestety bardzo wysoki.

Jeśli chcesz ustrzec się od dodatkowych kosztów związanych z naprawą ewentualnych uszkodzeń to już teraz wykup polisę dedykowaną smartfonom. W razie zniszczenia urządzenia otrzymasz środki, z których pokryjesz jego naprawę. Ubezpieczyciel przewiduje także wypłatę pieniędzy w momencie zgubienia lub kradzieży smartfona.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby ochronić telefon?

Chronić powinieneś nie tylko prywatne kontakty i dane, ale przede wszystkim informacje tajne ze względu na działalność biznesową. Jeśli prowadzisz własną firmę, to bardzo możliwe, że w Twoim smartfonie znajdują się istotne informacje, hasła lub aplikacje bankowe z dostępem do firmowych kont.

Pamiętaj, aby wylogować się po każdorazowej wizycie na koncie, czy też innej aplikacji. Zabezpieczysz się w ten sposób przed ingerencją osób niepożądanych w funkcjonowanie Twojego biznesu. Co więcej w smartfonie z pewnością przechowuje się wiele kontaktów do pracowników, a także klientów, więc ich utrata mogłaby się okazać bardzo kosztowna.

Jeśli zależy Ci na ochronie twojego telefonu, powinieneś zabezpieczyć go przed utratą danych i uszkodzeniami mechanicznymi. Zapewni Ci to bezpieczeństwo podczas użytkowania zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS - Marketing internetowy i infobrokering. Swoje doświadczenie wykorzystuje w różnych projektach marketingowy oraz w branży e-commerce.

Ostatnio dodane