Jaki serwer wybrać do sklepu internetowego?

Jaki rodzaj hostingu wybrać dla e-commerce?

Prowadzisz sklep internetowy? A może zamierzasz rozpocząć tworzenie firmowego bloga? Bez względu na to, czym chcesz zajmować się w sieci, potrzebujesz dobrego serwera. Firmy hostingowe oferują różnego rodzaju opcje i pakiety, a początkujący użytkownicy mogą mieć  trudności z wyborem najlepszej oferty. Wyjaśnijmy zatem,  jakie typy serwerów są dostępne na rynku i który wybrać? Jakie są rodzaje serwerów? Który będzie dla Ciebie najlepszy? Na co warto zwrócić  uwagę podczas jego dokonywania wyboru? Poniżej odpowiadamy na te pytania.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-08-17
  • Szacowany czas czytania: 3 min.
Jaki serwer wybrać do sklepu internetowego? / Jaki rodzaj hostingu wybrać dla e-commerce?

Co to jest serwer?

Serwery są specjalnymi programami, które służą do udostępniania danych innym komputerom. Umożliwiają one szybkie przetwarzanie danych i przesyłanie ich do użytkowników na całym świecie. Pozwalają na wykonywanie wielu różnych funkcji, od przechowywania danych po tworzenie aplikacji internetowych.

Z czego składa się serwer:

  • wbudowane zasilacze (hot-plug),
  • awaryjne zasilanie,
  • układ kontroli poprawnej mocy
  • oraz dyski SSD.

Jakie są rodzaje serwerów?

Informacje na temat serwerów, możesz czerpać ze stron firm hostingowych. Jakie są dostępne serwery dla firm?

Oto trzy rodzaje, na które powinieneś zwrócić uwagę:

Serwer współdzielony: idealny na niewielkie potrzeby

Serwer współdzielony to taki, który nie jest osobną maszyną, a jedynie wydzieloną częścią zasobów serwerowych, która została przez administratora przydzielona

danemu użytkownikowi. Chociaż parametry takich serwerów wyglądają zazwyczaj bardzo dobrze, trzeba pamiętać, że ich wydajność nie jest gwarantowana. Mocą serwera fizycznego dzielisz się bowiem z innymi jego użytkownikami.

  • Serwer współdzielony wypada najlepiej pod względem cenowym.
  • Idealnie nadaje się do prowadzenia stron i serwisów o niewielkim i umiarkowanym ruchu - np. www małych firm czy domowych stron prywatnych.
  • Sprawdzi się jako mały serwer pocztowy, pod proste strony budowane na Wordpressie, wizytówki internetowe czy proste blogi.

Prywatny serwer wirtualny: dla oczekujących więcej

Serwer VPS (prywatny serwer wirtualny) nadal ma wirtualny, a nie fizyczny charakter, ale daje użytkownikowi znacznie lepszy dostęp do zasobów. Każdy jego użytkownik ma przydzieloną osobną maszynę wirtualną, która jest zarządzana na prawach roota - podobnie jak standardowy serwer fizyczny czy normalny PC. W tym przypadku moc serwera i jego parametry są już gwarantowane i nie trzeba o nie konkurować z innymi użytkownikami przestrzeni dyskowej. Co ważne, firmy hostingowe oferują z czasem możliwość rozszerzenia parametrów serwera. To przydatne, kiedy np. po kilku latach zmieniają się potrzeby naszej firmy.

Prywatny serwer wirtualny jest nadal korzystny cenowo, ale stoi w równowadze pomiędzy kosztami utrzymania a wysoką jakością usług.

  • Jego cena jest uzależniona od pożądanych parametrów technicznych oraz oczekiwań.
  • Idealnie sprawdzi się m.in. jako prywatny serwer do gier, sklepów internetowych, rozbudowanych portali online, zaawansowanych blogów internetowych, popularnych forów internetowych, czy stron www z dużym ruchem.

Serwer dedykowany: dla najbardziej wymagających

Serwer dedykowany jest osobną maszyną fizyczną, która jest przeznaczona do obsługi jednego klienta. Daje to możliwość skonfigurowania jego parametrów na potrzeby konkretnej technologii czy systemu operacyjnego.

  • Jest zdecydowanie najdroższy spośród wszystkich, ale i najbardziej zaawansowany technologicznie.
  • To rozwiązanie dla dużych i zaawansowanych serwisów internetowych, które wymagają specyficznej technologii oraz najwyższego poziomu zabezpieczeń.
  • Po serwery dedykowane sięgają m.in. serwisy z wieloma milionami użytkowników, serwisy transakcyjne i bankowe czy portale wielotematyczne.

Czym powinieneś kierować się podczas wybierania serwera dla firmy?

Wybierając serwer dla swojej firmy, zwróć uwagę na to, aby był wydajny, miał silne podzespoły i działał bezawaryjnie.

Podczas przeglądania ofert firm hostingowych, zwróć uwagę na:

  1. rodzaj zastosowanego procesora
  2. jakość i pojemność przestrzeni dyskowej
  3. dysk twardy dla firmy, który powinien obsługiwać różne interfejsy
  4. 4funkcję „odłączania i podłączania na “gorąco” nośników danych, czyli bez konieczności wyłączania serwera.
  5. kwestie bezpieczeństwa - urządzenie serwerowe powinno mieć dostęp do zasilania awaryjnego i zdalnego zarządzania.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, powinieneś wziąć również pod uwagę ochronę przed atakami. Najlepiej, aby zabezpieczenia były wielostopniowe np. mogą zostać wykorzystane technologie: DNS Anycast, Ochrona WAF.

Jakiego wsparcia oczekujesz od firmy hostingowej?

Oprócz czynników, wymienionych powyżej, ogromne znaczenie ma obsługa klienta, czyli wsparcie techniczne. Jeśli chcesz wiedzieć, czy obsługa będzie skutecznie działała, możesz sprawdzić opinie w wyszukiwarce Google lub w Google Moja Firma. Możesz wziąć pod uwagę pojedyncze opinie, a także ich liczbę. Inną metodą, którą możesz wykorzystać podczas sprawdzania jakości obsługi jest napisanie wiadomości do firmy hostingowej i sprawdzenie tego, jak szybko Ci odpowie. Możesz także zapytać samego dostawcę o to, jak dba o wsparcie hostingowe.

Zwróć uwagę na specjalne funkcje?

Oprócz podstawowych parametrów takich jak pojemność dysku, transfer czy dostępność, zwróć uwagę na specjalne funkcje, które mogą być istotne dla sklepów internetowych.

Certyfikat SSL

Bezpieczeństwo transakcji online to jedno z najważniejszych zagadnień dla sklepów internetowych. Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to protokół, który zapewnia szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy przeglądarką klienta a serwerem, co chroni poufność informacji, takich jak dane karty kredytowej czy dane osobowe klientów. Posiadanie certyfikatu SSL jest nie tylko istotne z perspektywy bezpieczeństwa, ale również pozwala na zwiększenie zaufania klientów do sklepu online poprzez wyświetlanie kłódki w pasku adresu oraz protokołu HTTPS.

Możliwość instalacji platformy e-commerce

Sklepy internetowe często korzystają z popularnych platform e-commerce, takich jak WooCommerce, Magento, Shopify czy PrestaShop, które oferują gotowe rozwiązania do sprzedaży online. Przed wyborem serwera warto upewnić się, czy dany dostawca hostingowy umożliwia instalację i obsługę wybranej platformy, oraz czy spełnia wymagania techniczne i zasoby niezbędne do jej prawidłowego działania. To pozwoli na łatwe i sprawnie działające wdrożenie sklepu online.

Czym różni się serwer od hostingu?

Serwer jest fizycznym komputerem, na którym znajdują się pliki strony internetowej. W odróżnieniu od niego, hosting jest usługą, która polega na utrzymaniu strony internetowej w Internecie.

Jak wybrać najlepszą dla siebie opcję? Najlepiej skontaktować się z wybraną firmą hostingową i porozmawiać z doradcą o swoich potrzebach i oczekiwaniach. Na pewno uzyskasz pomoc, której potrzebujesz i wybierzesz dzięki temu rodzaj serwera dedykowanego odpowiadającego Twoim potrzebom.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS - Marketing internetowy i infobrokering. Swoje doświadczenie wykorzystuje w różnych projektach marketingowy oraz w branży e-commerce.

Ostatnio dodane