7 powodów, dla których warto inwestować w robotyzację firmy

Korzyści z robotyzacji w firmie

Jednym z najważniejszych trendów, który zdobywa coraz większe uznanie w dynamicznym środowisku biznesowym, jest robotyzacja. Inwestowanie w tę nowoczesną formę automatyzacji przynosi wiele korzyści dla firm, niezależnie od ich wielkości czy branży. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto wdrożyć robotyzację w przedsiębiorstwie. Od zwiększonej efektywności operacyjnej po poprawę jakości produktów i usług, robotyzacja staje się kluczowym narzędziem w dążeniu do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku gospodarczym.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-08-25
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
7 powodów, dla których warto inwestować w robotyzację firmy / Korzyści z robotyzacji w firmie

Co to jest robotyzacja?

RPA, czyli Robotic Process Automation jest technologią, która umożliwia automatyzację ustrukturyzowanych i powtarzalnych czynności wykonywanych przez pracowników w biurze, w systemie IT.

Roboty mogą wykonywać proste czynności np.:

  • automatycznie odpowiadać na wiadomości mailowe,
  • wypełniać formularze,
  • przenosić pliki,
  • sprawdzać zgodność danych itd.

Jakie korzyści wiążą się z wprowadzeniem robotyzacji w firmie?

Główne powody, dla których warto przeprowadzić robotyzację w firmie:

  • zmniejszenie kosztów pracy;
  • zwiększenie wydajności pracy;
  • zmniejszenie ilości surowców na magazynie;
  • poprawa jakości pracy pracowników;
  • większa konkurencyjność na rynku;
  • lepsze zarządzanie przestrzenią biurową;
  • poprawa warunków pracy pracowników.

1. Zmniejszenie kosztów pracy

Głównym powodem, dla którego optymalizacja procesu produkcyjnego jest dla nas interesująca, są oczywiście pieniądze. Im więcej i szybciej jesteśmy w stanie zrobić, tym lepiej możemy na naszej pracy zarobić. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do produkcji ma również inne plusy. Maszyny są w swojej pracy dokładniejsze, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ilość wad fabrycznych produkowanych produktów.

2. Zwiększenie wydajności pracy

Maszyna jest w stanie wykonać szereg powtarzalnych czynności znacznie szybciej, niż człowiek. Robotyzacja może zautomatyzować rutynowe, powtarzalne zadania, takie jak pakowanie, etykietowanie, sortowanie czy montaż, co pozwala na szybsze i dokładniejsze wykonywanie tych zadań. To z kolei może prowadzić do zwiększenia efektywności operacyjnej firmy poprzez eliminowanie błędów ludzkich, skracanie czasu wykonywania zadań oraz optymalizowanie zużycia surowców i energii.

Choć nadal potrzeba osób do obsługi maszyn, to jednak sam proces produkowania towarów zachodzi znacznie sprawniej, dzięki czemu zmianie ulega również ogólna wydajność zakładu. Więcej produktów wolnych od wad to również większy zysk dla naszego przedsiębiorstwa. Poza tym roboty wykonują wszystkie czynności, których nie chcą wykonywać pracownicy oraz takie, które są żmudne. Zrobią wszystkie zadania dokładnie, a przy tym zmniejszy się ilość błędów, które można popełnić w trakcie procesu produkcji.

3. Zmniejszenie ilości surowców na magazynie

Automatyzacja procesów produkcyjnych umożliwia dokładne monitorowanie i optymalizację zużycia surowców. Dzięki zaawansowanym systemom sterowania robotów możliwe jest precyzyjne dawkowanie i wykorzystywanie materiałów, eliminując nadmiar i marnotrawstwo.

Roboty mogą być programowane do wykonywania zadań zgodnie z określonymi parametrami, co minimalizuje ryzyko błędów ludzkich. W rezultacie, ilość surowców potrzebnych do produkcji jest dokładnie dostosowywana do wymagań procesu, co prowadzi do redukcji strat i nadwyżek. Ponadto, roboty mogą być zoptymalizowane do pracy w trybie ciągłym, eliminując opóźnienia i przestoje, które mogą prowadzić do nadmiernego gromadzenia się materiałów na magazynie.

Wprowadzenie robotyzacji pozwala na bardziej efektywne zarządzanie zapasami surowców poprzez real-time monitoring zużycia i prognozowanie potrzeb. To umożliwia dostawcom planowanie dostaw w sposób bardziej precyzyjny, co z kolei wpływa na zmniejszenie potrzebnych zapasów magazynowych. Skutkuje to nie tylko oszczędnościami, ale także optymalizacją przestrzeni magazynowej oraz redukcją kosztów związanych z przechowywaniem i obsługą surowców.

4. Poprawa jakości pracy pracowników

Obecność robotów w przedsiębiorstwie ma również na celu poprawę jakości pracy pracowników. Dzięki wsparciu ze strony maszyn będą oni w stanie o wiele sprawniej realizować swoje zadania. To sprawi, że przyniosą większy zysk, a sami również odczują wyższą jakość pracy, niż w przypadku braku przeprowadzonego procesu robotyzacji w firmie.

Roboty są w stanie precyzyjnie i jednostajnie wykonywać zadania, co prowadzi do poprawy jakości produktów lub usług. Wyeliminowanie błędów ludzkich i zwiększenie dokładności może przyczynić się do zwiększenia satysfakcji klientów oraz zmniejszenia kosztów związanych z reklamacjami czy zwrotami.

5. Większa konkurencyjność na rynku

Jeżeli będziesz w stanie realizować zlecenia szybciej i wydajniej, stanie się to równoznaczne z tym, że zwiększy się liczba przyjmowanych zleceń. Zwielokrotnione moce przerobowe zagwarantują nową, lepszą pozycję na rynku, dzięki czemu możesz na przykład zostać zauważonym przez odbiorców, dla których do tej pory Twoja firma była zbyt mała.

6. Lepsze zarządzanie przestrzenią biurową

Wprowadzenie robotyzacji do środowiska biurowego niesie ze sobą rewolucję w wykorzystaniu przestrzeni. Roboty nie wymagają biurek, komputerów ani foteli, co automatycznie redukuje ich potrzeby przestrzenne w firmie. Ta oszczędność miejsca staje się kluczowym atutem, przyczyniając się do bardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów.

Poprzez eliminację tradycyjnych wymagań dotyczących mebli czy stanowisk pracy, roboty otwierają nowe perspektywy organizacji przestrzeni biurowej. Dzięki temu, firma może nie tylko zaoszczędzić cenne miejsce, ale także sprawniej zarządzać dostępnymi obszarami, dostosowując je do bardziej innowacyjnych i wydajnych celów.

7.Poprawa warunków pracy pracowników

Automatyzacja jest w stanie wyeliminować monotonne, powtarzalne zadania, pozwalając pracownikom skoncentrować się na bardziej kreatywnych i wartościowych zadaniach, takich jak:

  • zarządzanie,
  • innowacje,
  • obsługa klienta.

Może to przyczynić się do poprawy motywacji pracowników, zwiększenia ich zaangażowania oraz zadowolenia z pracy.

Ponadto, robotyzacja sprzyja podniesieniu kwalifikacji pracowników poprzez szkolenia z obszaru zarządzania robotami czy programowania, co staje się atrakcyjne dla pracowników poszukujących nowych możliwości rozwoju zawodowego.

Robotyzacja w firmie ułatwia realizowanie celów biznesowych w firmie. Dzięki robotyzacji właściciele firm mogą wchodzić w relacje z większą liczbą odbiorców, zachowają wysokie standardy produkcji oraz obsługi, a dodatkowo nie muszą zwiększać zatrudnienia.

Oceń ten artykuł:

Dariusz Setlak

Dariusz Setlak

Absolwent Zarządzania i Marketingu KUL oraz studiów podyplomowych na kierunku Marketing Internetowy w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od blisko 20 lat związany z branżą internetową, e-biznesem oraz e-commerce. Specjalista z zakresu SEO oraz content marketingu.

Ostatnio dodane